Původ: Island

KVH: 125 – 134 cm

Barva: Ryzák, plavák, izabela, strakáč, vraník, bělouš

Historie: Předci islandského koně byli na Island dovezeni již v 9. století ze Skandinávie a severu Britských ostrovů. Později byli dovezeni další koně z východu a byli kříženi s původními koňmi. Tímto křížením se ale plemeno spíše zhoršilo, a tak nejstarší parlament na světě – Altung – v roce 930 zakázal dovoz jakýchkoliv dalších koní na ostrov. Tento zákaz, až na pár výjimek, nebyl porušován 800 let. Hřebci do plemenitby byli vybíráni především na základě koňských zápasů, kdy dva hřebci bojovali o poblíž stojící říjící klisnu. Díky zákazu dovozu koní je islandský kůň jedno z nejčistších plemen koní a zároveň v dobách Vikingů toto plemeno vypadalo téměř stejně, jako vypadá dnes.

Islandský kůň

Exteriér:Hlava je v poměru k tělu relativně velká a neušlechtilá s velkými žuchvami. Islandský kůň má krátký krk, který přechází ve strmé plece. Dále má hluboký hrudník, krátký hřbet a skloněnou, silnou záď. Islandský kůň má neuvěřitelnou schopnost podsadit se. Má silné nohy s krátkými holeněmi a silná hlezna. Díky náročnému terénu, kde se vyvíjel, má velmi kvalitní kopyta.

Charakteristika: Výškově se řadí do skupiny pony, ale Islanďané jej za poníka nikdy nepovažovali. I přes svůj malý vzrůst, dokáže unést dospělého muže. Charakteristickým znakem je pět chodů – fetgangur (krok), brokk (klus), stökk (cval) a dva typy mimochodu – pomalý skleid a rychlý tolt. Zároveň umí dobře plavat, mosty přes řeky byly postaveny až ve dvacátém století. Polovina islandských koní na Islandu je polodivoká, jsou volně chovaní v přírodě a nejsou dokrmováni. Jsou to koně velice odolní a houževnatí. Mají velmi dobrý orientační smysl, u některých jedinců se může stát, že pokud je zvíře prodáno na druhou stranu ostrova, dokáže se vrátit do svého předchozího domova, i přesto, že mu tato cesta může zabrat i několik týdnů.

Islandský kůň

Využití: Mnoho islandských koní je využíváno jako pracovní zvíře. Zároveň na Islandu má důležitou roli ve sportu. Pořádají se zde dostihy pro islandské koně, terénní jízdy nebo drezurní soutěže. Na jídelníčku Islanďana se často vyskytuje i koňské maso, a tak se mnoho koní chová na maso.

Fotografie v tomto článku jsou použity s písemným souhlasem autora.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace