Původ: Nizozemí

KVH: 155-165 cm

Barva: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník

KWPN

Historie: Jedná se o velmi mladé plemeno, které bylo uznáno až v roce 1960. Cílem bylo vyšlechtit úspěšného všestranného sportovního koně s dobrými chody a dobrým stylem skoku. Tento záměr se zcela naplnil. Holandský teplokrevník, též KWPN, je důkazem toho, čeho lze dosáhnout promyšleným způsobem šlechtění. Základem bylo křížení gelderlanderskými a groningenskými klisnami s lehčími plemeny. Tím vzniklo několik chovných linií a všechny musely projít přísnými zkouškami. Vlivem křížení s plnokrevníky dostal holandský teplokrevník větší rychlost, zlepšila se psychika i odvaha. Vliv plnokrevníků se projevil i změnami v exteriéru, stali se z nich lehčí koně. Ale základní exteriérové prvky holandskému teplokrevníkovi dali koně hannoverští, trakénští a oldenburští. Dnešní chov je přísně kontrolovaný organizací Chovatelský svaz holandského teplokrevníka.

KWPN

Charakteristika: Holandský teplokrevník je atletický kůň s tělesnou stavbou vhodnou pro současné jezdectví. Má prostorný, pružný chod, je vyrovnaně temperamentní, poddajný i pracovitý. Dospívá relativně brzy, okolo 4 až 5 let.

Exteriér: Holandský teplokrevník dosahuje výšky okolo 165 cm. Hlava připomíná hlavu plnokrevníka, až na některé hrubší znaky, které zůstaly po gerderlandovi, oči mají živý výraz. Lehký, středně dlouhý krk je napojen na silné plece. Tělo je celkově silné s masivní kostrou. Záď je také silná, mohutná a velmi dobře osvalená, uzpůsobená velkému odrazu. Dalším pozůstatkem gelderlanda je delší hřbet. Nohy jsou silné s plochými klouby a krátkým záprstím. Spěnky bývají delší a kopyta jsou pevná. Povoleny jsou všechny základní barvy, ale převládají hnědáci a tmaví hnědáci.

KWPN

Využití: Holandský teplokrevník je univerzálně využitelné plemeno. Vyšlechtěn byl především pro dobré výsledky ve skokových soutěžích a drezuře. Využíván je i pro military a vozatajské soutěže.

Fotografie v tomto článku jsou použity s písemným souhlasem autora.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace