Pojmem digitální kreslení se označuje kreslení v programech jako je Gimp, Photoshop a mnoho dalších. Já kreslím převážně koně, kreslím je pro hru Howrse.

Co k tomu potřebuji?

Především potřebujete grafický program. Většina začátečníků má Gimp, který je zdarma. Dále je velmi oblíbený photoshop, ale ten je placený. Jeho pořizovací cena je od 15 000,-. Kreslit se dá i pouze myší, ale přesnější a rychlejší je to pomocí grafického tabletu. Grafický tablet neboli polohovací zařízení, je jakási placička (vzhledově podobná klasickému tabletu) na kterou pomocí speciálního pera kreslíte a obraz se přenáší do počítače. Kreslení na tabletu je přesnější, svým způsobem lehčí a rychlejší. Cena tabletu se odvíjí od množství parametrů (velikost plochy, rozlišení, přítlak pera, atd...). Začíná u pětistovky a končí na 105 ticících, ale pro potřeby normálního kreslení v klidu postačí tablet okolo 3 až 4 tisíc.

A v neposlední řadě musíte umět hezky kreslit. Především na papír. Pokud obstojně nenakreslíte koně na papír, nemá ani cenu to zkoušet v počítači. Velmi důležité je stínování. Nacvičte si anatomii koní, nejlepší je začít kreslit podle fotek.

Také musíte alespoň základně umět ovládat grafický program. Rozumět vrstvám, druhům štětců, krytí barev a tak. Gimp je na naučení poměrně jednoduchý, tak se nebojte, že to nezvládnete. Nejlépe se to naučit můžete tak, že jednotlivé funkce prostě vyzkoušíte. Ale také se toho hodně můžete naučit z různých příruček, kterých je plný internet. Stačí umět hledat.

A nejdůležitější je mít snahu, čas a hlavně trpělivost, protože nakreslení opravdové kresby zabere několik stovek hodin trénování digitálního kreslení.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.