Původ: Nizozemsko
KVH: 155 - 165 cm
Využití: Zápřah, show, výstavy, nižší drezury
Historie: Své jméno dostal podle holandské provincie Friesland ležící v severním Holandsku, kde první zmínky o chovu tohoto plemene sahají až 3000 let do minulosti. Největší rozmach fríský kůň zažil ve středověku, kdy byl oblíben jako rytířský kůň díky své síle a eleganci. Během první světové války fríský kůň téměř vyhynul; v celém Frísku zbyli pouze tři plemenní hřebci. Plemeno bylo zachráněno až ve druhé světové válce, kdy se holandští zemědělci museli vrátit ke koním. Další krize v chovu fríských koní nastala v 60. letech minulého století, byla však zažehnána a lemeno se rozšířilo do celého světa. Již v roce 1879 byl založen Svaz chovatelů fríského koně, který v roce 1954 dostal titul „Královský“.
Charakteristika: Fríští koně jsou velmi učenliví, mají výborný charakter, mírnou, přátelskou povahu a elegantní vzhled i chody.
Exteriér: Fríský kůň se vyskytuje pouze v jedné barevné variantě a to jako vraník. Odznaky jsou nepřípustné, jak na hlavě, tak na nohách. Dosahují výšky od 156 cm do 163 cm. Kžížením s lehčími plemeny se stal menší a rychlejší než bývali jeho chladnokrevní předci. Neztratil však sílu, odvahu, ani přátelskou povahu. Na dlouhé hlavě s inteligentním výrazem jsou posazeny krátké uši se špičkami zatočenými dovnitř. Frís je celkově hodně svalnatý, robustní a dobře stavěný. Typickým znakem, kromě černé barvy, je také vysoko nasazený krk, louplá záď a nohy s rousy. Hříva a ocas bývají dlouhé, husté a často zvlněné.
Využití: V minulosti se frísové používali hlavě jako koně rytířů nebo v zemědělství. Později i v klusáckých dostizích. Dnešní využití je spíše reprezentativní, můžeme se vidět na různých přehlídkách, snow, či nižších drezurách. Především to jsou ale koně kočároví.
Zajímavosti: Od roku 1986 spřežení fríských koní rozváží zboží jednoho významného obchodního domu v Londýně.
Fotografie v tomto článku jsou použity s písemným souhlasem autora.