Původ: Rakousko

KVH: 140 cm

Barva: Palomino-izabela (lidově ryzák s bílou hřívou a ocasem)

Hafling

Historie: Jedná se o staré plemeno, jehož historie není zcela známa. Plemeno pochází z vesničky Haflingen v tyrolských Alpách. Plemeno vzniklo nejspíš zkřížením malých horských plemen a koní orientálního typu. V haflingovi nejspíš koluje krev arabů, huculů a noriků. Roku 1874 se horské klisně a arabského plnokrevníkovi narodil hřebec Folie, který je považován za zakladatele plemene. Dnes se haflingové chovají především v hřebčíně Jenesien, kde zůstávají pouze nejlepší hřebci, tak je zaručena čistota plemene.

Exteriér: Haflingové dosahují výšky asi 150 cm v kohoutku (hřebci od 142 cm a klisny od 138 cm) a váží od 420 - 500 kg. Toto malé, ale mohutné plemeno má silné nohy s čistými šlachami a velmi odolnými, tvrdými kopyty. Na rovný, dobře pružící hřbet je napojen mohutný krátký krk s ušlechtilou hlavou s velkými, širokými nozdrami. Profil je rovný, nesmí mít klabonos. Inteligentní pohled jim dodávají velké oči a krátné uši. Zbarvením vždy palomino-izabela s tmavě pigmentovanou kůží, mívají husté bílé ocasy a husté bílé hřívy. Velmi časté jsou odznaky, jak na hlavě, tak na nohou.

Hafling

Charakteristika: Haflingové vynikají klidem, spolehlivostí, jsou učenliví a nenároční, umějí být i tvrdohlaví, ale jsou velmi ochotní a pracovití. Jsou výbornými poníky pro děti i dospělé. Skvělí společníci na vyjížďky, díky zemi původu jim vůbec nedělá problémy zdolávat horské terény, ale zároveň se hodí i jako skokoví, drezurní, westernoví koně či kočároví koně.

Hafling

Zajímavosti:Italským příbuzným tohoto koně je Aveliňský kůň, který je jen o trochu menší.

Fotografie v tomto článku jsou použity s písemným souhlasem autora.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace