Vlastní kůň 

Vlastní kůň – sen snad každého koňáka. Snad každý si představuje, jak bude cválat v lese na vlastním koni. Myšlenka je to krásná, ale s sebou to nese i spoustu starostí.

Před koupí prvního koně

Než se rozhodnete, že si pořídíte toto krásné zvíře, je nutné se podívat, jestli pro něj budete mít dostatečné podmínky. Je to sice škoda, ale kůň je hodně drahý koníček. A tím nemyslím ani zdaleka pouze pořizovací cenu, případně cenu vybavení jako je sedlo či uzdečka. Nejdražší jsou na tom „provozní náklady“. Ustájení, kovář, veterinář, tréninky, případně závody.

Kolik stojí kůň?

Ustájení

Cena se odvíjí od mnoha faktorů. Pastevní ustájení lze sehnat již okolo 2 500 Kč za měsíc, ustájení v profesionální sportovní stáji stojí třeba 15 000 Kč na měsíc. Pastevní ustájení je vhodné pro hříbata, obzvlášť když tam bude pár dalších koníků ve věku hříbátka. Ve stádě se od dospělých koní naučí správnému chování, s hříbaty si bude hrát. Pastevní ustájení není vhodné pro koně, kteří jsou například špatně krmitelní. Pokud máte s koníkem sportovní úmysly, byť třeba pouze hobby úroveň, je dobré mít jízdárnu, kde budete trénovat. Ustájení ve stáji, kde je k dispozici jízdárna se dá sehnat již okolo 5 500 Kč. K většímu závodění je potřeba i hala a jízdárna s kvalitnějším povrchem. I zde si pak připlatíte. Ustájení s jízdárnou s kvalitním povrchem a krytou halou většinou začíná na 7 500 Kč.

Kování

Záleží na tom, zda je kůň nakovaný nebo naboso. Korektura kopyt se dělá každých 6 až 8 týdnů. Strouhání kopyt u koní, kteří chodí naboso, stojí okolo 350 Kč, záleží na kováři. Kování koní, kteří jsou nakováni pouze na přední nohy vyjde přibližně na 800 Kč, kování celého koně asi 1200 Kč, ale znovu záleží na kováři. Zde jsou uvedeny ceny spíše u spodní hranice.

Veterinář

Každý majitel koně by měl mít na každého koníka k dispozici alespoň 100 000 Kč v případě komplikací. Mimo to se musí každý rok očkovat, každý rok (pokud chceme koně převážet nebo jet na závody a tak) rozbory krve, každý rok kontrola zubů a tak.

Tréninky

Zde se snad ani přibližné ceny uvádět nedají. Existují lidé, kteří trénují již od 150 Kč za hodinu, ale i profesionální trenéři, jejichž trénink vyjde i na 1500 Kč za hodinu. Zde záleží na mnoha faktorech, které si jistě dokážete sami domyslet.

Závody

Tato položka opravdu není ani zdaleka povinná, záleží na vás, zda chcete s koníkem závodit či nikoli. Pokud se však rozhodnete pro závodění, není to bohužel vůbec levná záležitost. Se startem na závodech musíte počítat hned s několika poplatky, samozřejmě záleží na prestiži daných závodů, obtížnosti a tak podobně. Na všech závodech ale musíte zaplatit startovné, které se pohybuje v obrovském rozmezí. Start v hobby závodech vychází obvykle od 250 Kč do 400 Kč. U běžných oficiálních závodů je to okolo 400 Kč. Ale start v mezinárodních soutěží může vyšplhat až na 500 eur.

Čas

A bychom nezůstali pouze u peněz, další, co budete potřebovat, je čas. Máte dostatek volného času, abyste mohli být minimálně 6x do týdne se za koníkem stavit a postarat se o něj? (Teď uvažuji pouze situaci, kdy máte koně ustájené v nájemní stáji, ne doma) Samozřejmě tam budete muset být za každého počasí, ať lije jako z konve nebo je 10 stupňů pod nulou. Toto je potřeba si uvědomit. Veškerý svůj volný čas budete trávit u koní a na takové věci, jako chodit ven s kamarády, najdete čas nanejvýš o víkendech.

Ostatní lidé

Také je velmi důležité mít někoho, kdo by se vám o koně postaral, když nebudete ve stáji. Musí to být člověk, ke kterému máte takovou důvěru, že mu svěříte svého koně.

A v poslední řadě nesmíme zapomenout, že to znamená spoustu starostí navíc, které si většinou před koupí koně ani neuvědomíte. Najednou budete muset hlídat termíny kování, očkování, odčervení, případně kontroly zubů a podobně. Také když nebudete ve stáji, musíte si najít někoho, kdo se vám o koníka postará.
Všechny podmínky splněné? Hurá, jdeme na výběr koně :D
Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace