Původ: Blízký východ
KVH: 150 cm
Barva: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie: Kdy se první arabský kůň objevil, není úplně známo. Beduíni jsou přesvědčení, že již 3000 let př.n.l. se po planetě proháněli první arabští plnokrevníci. Počátek jejich chovu však spadá pravděpodobně až do 18. století př.n.l. Arab pochází ze zemí blízkého východu jako je Egypt, Arabský poloostrov, Írán, Irák, Sýrie a Turecko. Díky pouštním podmínkám se z arabského plnokrevníka stalo rychlé, vytrvalé, odolné plemeno. Ve dvanáctém století se arabové začali dostávat do Evropy, kde se křížili se zdejšími koňmi. Arabskou krev nese snad každé plemeno koně na světě. Mezitím v Arábii pokračoval chov čistokrevných arabských plnorevníků a dodnes toto plemeno zůstává nejčistokrevnějším plemenem planety. V dnešní době jsou arabové chovaní v mnoha hřebčínech po celém světě, ale největší produkce čistokrevných arabských koní zůstává na blízkém východě, především tedy na Arabském poloostrově.
Exteriér: Arabský plnokrevník se svým vzrůstem řadí mezi malé koně, většina arabů jsou charakterizováni jako poníci. Povolená kohoutková výška je 144,2 až 152,5 cm a klasifikace poníka je do 148,5 cm. Charakteristickým znakem arabů je hlava. Arab má hlavu s výrazným konkávním (nebo-li štičím) profilem s nízko umístěnými velkými nozdrami. Uši jsou malé. Dalším typickým znakem arabů je mitbah, tedy úhel napojení hlavy na krk. Krk je elegantní a klenutý, ladně přecházející na vysoký kohoutek. Na lehce prohnutý hřbet navazují silná bedra a delší rovný kříž. Vysoko nasazený ocas arabové nosí obloukovitě vzhůru. Nohy arabů jsou suché a čisté s výraznými šlachami. Arab se objevuje ve spoustě zbarveních, nejčastěji jako bělouš, ryzák, hnědák, vzácně i vraník. Ohon a hříva bývají řidší.
Charakteristika: Arabové jsou koně plní věrnosti a lásky, často si s člověkem vytvářejí silné pouto, čehož si cenili již původní beduínští jezdci. Jsou to temperamentní plnokrevníci s výbornou povahou a charakterem. V dnešní době se po sportovní stránce využívají především ve vytrvalostních dostizích (endurance), ale i v rovinových dostizích. Toto plemeno se moc nehodí do parkurů a drezur, ale i zde na nižší úrovni můžeme araba potkat.
Zajímavosti: Kvůli své kráse se často stává námětem různých uměleckých děl, ať už se jedná o výtvarné umění ve starověku či středověku nebo i v moderním umění. Často se objevuje i ve filmech (Černý hřebec, Ohnivý oceán,...)
Fotografie v tomto článku jsou použity s písemným souhlasem autora.