Historie parkuru

Parkurové skákání je sice velice rozšířeným sportem, ale je to disciplína velice mladá. Na rozdíl od drezury, která se vyvíjela tisíce let a vyvíjí se stále, se parkur o svou historii tolik opřít nemůže. První soutěž zdánlivě se podobající dnešnímu parkuru se odehrála v roce 1865 v Dublinu. Koně soutěžili ve skoku do dálky a do šířky přes překážky postavené jednoduše z dřevěných prken. O rok později se v Paříži na koňské přehlídce uskutečnila soutěž ve skoku přes přírodní překážky. Dalším krokem k parkurovému skákání byl v Anglii zákon o povinném ohrazení majetků, díky kterému vznikla potřeba skákat překážky ve volném prostranství. V této době parkur jezdili pouze příslušníci armády, tedy muži.

Také nastala změna v sedu nad skokem. Do té doby se upřednostňoval takzvaný těžký sed nad skokem, což bylo nepříjemné jak koni, tak jezdci. Jezdci se nad skokem zakláněli, takže kůň často nezvládl zvednout zadní nohy. Sed se musel změnit. A tak v této době se začalo skákat v lehkém sedu (tato technika přetrvává dodnes). Jezdec se drží koleny, zadek má nad sedlem a těžiště jezdce je posunuto nad těžiště koně. Tím má kůň volný pohyb zadních nohou a proto může skákat dále a výše. Za vynálezce tohoto sedu se všeobecně pokládá kapitán Federico Caprilli, který působil v armádních školách v Pinerollo a Tor di Quinto. Nicméně nebyl prvním, kdo přišel s takovouto myšlenkou. Před ním byl nadporučík Karel Kegel z jezdecké školy v Hannoveru nebo Freiherr von Fusch-Nordhoff. Ale každopádně Caprilli zavedl tento sed i v armádním ježdění. Ale i přesto rozšiřování tohoto sedu trvalo skoro 20 let.

Parkur se dále vyvíjel, až se začal jezdit i v uzavřených areálech před zraky diváků i porotců. V roce 1883 se parkurové skákání zařadilo na program jezdecké přehlíky v New Yorku. Na přelomu 19. a 20. století parkur získal podobu dnešních soutěží. A v roce 1900 se stal součástí Olympijských her. První mistrovství Evropy se konalo až v roce 1957 v Rotterdamu a mistrovství světa v parkurovém skákání v roce pouze o čtyři roky dříve v Paříži.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace