Původ: Severní Amerika (vyšlechtěn ale z koní dovezených ze Španělska)

KVH: 147 – 157 cm

Barva: Strakatý – leopard, snowflake, blanket, marbleized, frost

Historie: Skvrnití koně byli zobrazováni již od pravěku, jak dokazují nástěnné malby v jeskyních Lascaux a Pech-Merle ve Francii. Není však jisté, zda takoví koně doopravdy v této době existovali, nebo si je lidé pouze představovali. Skvrnití koně se ale začali chovat v 16. století v Severní Americe. První indiánský kmen, který začal s chovem koní, byl kmen Nez Perce. Tito koně byli však původem ze Španělska a do zámoří se dostali se španělskými konkvistadory a většina měla genetický předpoklad ke skvrnitosti. Označení appaloosa vzniklo až v 19. století. Kmen Nez Perce žil v oblasti kolem řeky Palouse, proto se těmto koním říkalo „a Palouse Horse“, z čehož se brzy stalo „appalousey“ a z toho dnešní název „appaloosa“. V roce 1876 byli indiáni poraženi americkou armádou a počet appaloos prudce začal klesat. Ve dvacátých letech dvacátého století se začalo se záchranou tohoto plemene a v roce 1938 vznikla organizace Appaloosa Horse Club, která toto plemeno zachránila. V dnešní době je appaloosa velmi oblíbeným plemenem především v Severní Americe.

Exteriér: Zvláštností appaloosy je skvrnitá kůže, která je nejvíce patrná v oblasti kolem očí, huby a na genitáliích. Oči mají výrazné bělmo. Charakteristická je krátká, velmi řídká hříva. Krk je přiměřeně dlouhý, hezky klenutý. Appaloosa má výrazný kohoutek a šikmé plece, díky nimž má dlouhý a pružný krok. Nohy jsou silné, kopyta velmi kvalitní, charakteristicky svisle pruhovaná. Americké appaloosy mívají často přehnaně osvalenou záď, což je způsobeno křížením s quarterem. U evropských appaloos se to nevyskytuje.

Druhy zbarvení: Appaloosa má pět povolených barevných variant. První z nich je leopard, kterému se dříve říkalo tygr a dnes se mu také říká hermelín. Jedná se o bílého koně s vejčitými tmavými skvrnami po celém těle. Další variantou je snowflake (česky sněhová vločka). Tento kůň je tmavý, ale s bílými tečkami, které jsou nejčastěji na zádi. Další typ je blanket (česky deka) - tmavý kůň s bílou zádí nebo se světlými skvrnami. Dále marbleized (česky mramorovaný) má po celém těle skvrny různých barev. A posledním typem je frost (česky jinovatka). Tento kůň má v tmavé srsti drobné světlé skvrny po celém těle.

Charakteristika: Appaloosy jsou velmi praktické, otužilé, odolné a vytrvalé. Díky své spolehlivosti a ochotě jsou velmi mnohostranné. Obvykle se dožívají vysokého věku.

Využití: Nejčastěji je appaloosa využívána jako pracovní kůň pro práci s dobytkem. Čím dál oblíbenější je na rekreaci. Díky svému zbarvení je často účastníkem mnoha přehlídek a show. Oblíbená je u westernových jezdců, ale může být viděna i na skokových soutěžích. Dříve se používala ve válkách a k lovu.

Zajímavost: Z appaloosy vyšlo další plemeno, nazývá se walkaloosa. Jedná se o mimochodníka s appaloosa zbarvením. Pro zapsání do registru musí splňovat: být potomkem registrovaného hřebce a registrované klisny walkaloosa, mít appaloosa zbarvení a ovládat mimochod. Dohled nad tímto plemenem zajišťuje Walkaloosa Horse Association, která byla založena v roce 1983.

Fotografie v tomto článku jsou použity s písemným souhlasem autora.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace