Udidly fungujícími na tomto principu jsem se oháněla v obou předchozích článcích o druzích stihlových a pákových udidel. Teď vám konečně vysvětlím, co to je.
Pokud v anglickém textu narazíte na slovo „gag“, je tím obvykle myšlen tzv. anglický gag, který se do češtiny překládá jako fuga. Ale slovem „gag“ můžeme označit princip, na kterém tyto udidla fungují.
Fuga
Fuga na první pohled vypadá jako normální kroužkové stihlo. Ale když se podíváte pořádně, zjistíte, že na udidlových kroužcích jsou proti sobě dva otvory. Těmito otvory se protahuje lícnice, která pod udidlem končí větším kroužkem, do kterého se připíná otěž. Normální lícnice samozřejmě takto malým kroužkem neprotáhnete, proto fuga se rovnou kupuje i s lícnicemi, které jsou již udidlovými kroužky protaženy. Lícnice mají kruhový průřez a bývají vyrobeny z kůže nebo syntetického lanka. Lícnice mohou otvory v udidlovém kroužku volně prokluzovat.
Na první pohled by se mohlo zdát, že toto udidlo bude fungovat jako páka. Pákový efekt tam je, ale páka (myšleno jako typ udidla) to není. Chybí tam totiž podbradní řetízek, který je pro všechna páková udidla klíčový. Při použití otěží, díky absenci řetízku, se lícnice posunou dopředu, ale protože nejsou natahovací, způsobí to, že se udítko posune nahoru směrem ke stoličkám koně. Tento efekt je umocněn tím, že lícnice udidlovým kroužkem mohou volně prokluzovat. Toto udidlo je často popisováno jako udidlo, kterým koně rozcválaného z kopce zastavíte na fleku. A není divu, když funguje na principu, že udítko úmyslně posunujeme proti zubům!
Vyrábí se ve variantě s udítkem volně spojeným s udidlovým kroužkem nebo jako oliva, kdy udidlový kroužek je s udítkem spojen napevno. Existuje i úprava, která má vlastnosti roubíkového stihla. Pokud je udidlový kroužek spojen s udítkem volně, udidlo by mělo být použito se slintáky, aby se zabránilo skřípnutí koně.
Toto udidlo bylo původně myšleno s použitím dvou párů otěží. Bohužel takové použití je vidět pouze velice zřídka (stejně jako na pelhamu málokdo jezdí se dvěma páry otěží). Stihlová otěž by byla zapnuta do udidlového kroužku a spodní otěž by byla zapnuta do kroužku v lícnici.
Pessoa
O tomto udidle jsem psala již v článku o stihlových udidlech, i přesto, že stihlovým udidlem není. V tamtom článku se o něm zmiňuji víckrát i v souvislosti s jinými stihlovými udidly, tak ho nechám tam i tady.
Toto udidlo zná skoro každý, ale málokdo ví, že se jmenuje pessoa. V českých stájích je mnohem známější pod názvem sněhulák. Jak vznikl český název, je naprosto jasné – díky jeho vzhledu. K většímu udidlovému kroužku, ke kterému je připojeno udítko, jsou připojeny ještě dva nebo tři další menší kroužky.
Principem fungování je dost podobné fuze. Při použití otěží se lícnice posunou dopředu, ale ne dostatečně, proto udítko vyjede nahoru ke stoličkám. Anglický název tento princip fungování vystihuje lépe než české pessoa nebo sněhulák. V angličtině bývá pojmenováváno jako pessoa-gag, 3-ring gag nebo jumper gag.
Protože udidlový kroužek je s udítkem spojen vždy pohyblivě a jejich vzájemný pohyb je při použití nevyhnutelný, tohle udidlo by vždy mělo být použito se slintáky.
Gag typu motýl
Nevím, jestli toto udidlo má v češtině ještě jiný název, ale o jiném nevím. V angličtině se mu říká American Gag, ale nemyslím si, že by se do češtiny překládalo jako „americký gag“. Ale nevím, možné to je. Zkrátka v katalogu Equiservisu jsem viděla název motýl, tak jsem ho takto pojmenovala i zde. Když už víte, jak udidla typu gag fungují, dokážete si to živě představit i u tohoto udidla, není potřeba to opakovat. Ve westernu se používá mnoho podobných udidel a toto udidlo bylo do anglie z westernu převzato. Proto možná ten název American Gag, western je přeci jenom nejrozšířenější právě v Americe…
Stihlo 3-typové
Znovu nevím, jestli nemá nějaký další obecně známý název, ale název 3-typové stihlo se opravdu používá. Firma Stübben jej prodává pod názvem Goldenwings. Princip je naprosto stejný jako u udidla pessoa, akorát efekt není tak výrazný.
Udidel fungujících na principu gag je nepřeberné množství, je to v podstatě jakékoliv, které má pákový efekt, ale nemá podbradní řetízek.