Ohlávka

Ohlávka je pomůcka používaná k vodění koní. Často si ji lidé pletou s uzdečkou, ale mezi ohlávkou a uzdečkou je veliký rozdíl. Ohlávka nemá udidlo ani otěže a používá se výhradně k vodění, či přivazování koně. Uzdečka se užívá k ježdění, většinou má udidlo, ke kterému jsou připevněny otěže. Na ohlávce se dá samozřejmě také jezdit, ale není to její primární účel.
Druhů ohlávek je celá řada, od nylonových stájových, přes provazové až po kožené nebo řetízkové. Nejčastějším typem je nylonová ohlávka. Můžete ji vidět v každé stáji, koně ji mívají na hlavě, když jsou ve výbězích nebo v boxech, používá se i k uvázání koně během přepravy.
 
 

Vodítko

Vodítko je lano, které má na jednom konci karabinu, která se připíná k ohlávce, případně k udidlu. Vodítka mohou být různě dlouhá; nejčastěji měří okolo 2 metrů. Také karabin je celá řada, vše záleží na tom, jaká vám vyhovuje nejvíc. Existují karabiny klasické, s různým typem otevírání, nebo bezpečnostní, které se samy otevřou při velkém tlaku. To může být výhoda, pokud se uvázaný kůň splaší; může utéci od zdroje strachu, aniž by vodítko přetrhl či urval to, k čemu je uvázaný. Ale bezpečnostní karabina se nehodí k úplně každé situaci. Když bychom třeba vedli bujného hřebce, určitě nechceme, aby se nám utrhl a běžel za kobylkami.
Klasická karabinaBezpečnostní karabina
Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace