Pomocná otěž je udělátko, které mechanicky ovlivňuje koně a při správném používání nese kůň hlavu ve správné pozici. Některé pomocné otěže koně ovlivňují více, některé méně. Začněme od těch, které do nesení hlavy zasahují méně.
Martingal
Martingal je nejrozšířenější pomocnou otěží. Skládá se z poutka na podbřišník, martingalové vidlice a nákrčního řemene. Martingalovou vidlicí se provlékají otěže. Zabraňuje koni v přílišném zvedání hlavy a také zmírňuje působení otěží. Jako jediná pomocná otěž je vhodný i pro skákání, protože koni nad skokem v ničem nepřekáží.
Chambon
Chambon koně moc neomezuje, jediné, čem zabraňuje, je přílišné zvedání hlavy. Zároveň ale koni nedokáže „zabalit krk“ (kůň tedy jde pořád čumákem dopředu, nemá nos na kolmici). Chambon se protahuje podbřišníkem, protahuje se nátylníkem a zapíná do udidla.
Tady bych se ještě chtěla zmínit o novince zvané gumový chambon, což je podle mého názoru (a nejen mého, zde odkaz na MVDr. Dominiku Švehlovou: http://www.dominika-svehlova.cz/lonzovani18.php) ta největší blbost, kterou můžete na svého koně použít. Ve zkratce, gumový chambon je vážně gumový, tedy pružný, což může pro mnoho jezdců znamenat, že je to vlastně jakýsi „nenásilný“, „jemný“ způsob výcviku. Ale pravda je ta, že gumový chambon působí na koně nepřetržitě a to i v okamžiku, kdy má kůň hlavu na správné pozici. Kůň tedy nemůže rozeznat okamžiky, kdy má hlavu špatně a kdy správně.
Gogue
Gogue je podobný chambonu, ale lanko se do udidla nezapíná (jak tomu bylo v případě chambonu), ale protahuje se udidlem a zapíná se do zápinek před krkem koně. Stejně jako chambon, tak i gogue zabraňuje přílišnému zvedání hlavy, ale zároveň kůň nemůže natáhnout nos dopředu. Kůň se správně zapnutým gogue má hlavu lehce před kolmicí nebo na kolmici a vyklenutý krk.
K chambonu i ke gogue potřebujete ještě nátylník s kroužky.
Průvlečné otěže
Průvlečky se zapínají do podbřišníku, procházejí udidlem a končí v rukách jezdce. V případě lonžování se zapínají do obřišníku, procházejí udidlem a končí znovu připnuté v obřišníku. Průvlečky jsou vhodné pro zlepšení cvalu (kůň se musí sám nést), ale i pro koně, kteří si lehají do otěží. Pokud totiž kůň nechce vlastní hlavu nést a opírá si ji do rukou jezdce, na průvlečkách mu toto již nebude dovoleno, projede totiž až dolů. Průvlečky nikdy nepatří do ruky začátečníkům, ale pouze zkušeným jezdcům, kteří mají své ruce plně pod kontrolou.
Vyvazovací otěže
Vyvazovačky se zapínají od sedla k udidlu, případně při lonžování od obřišníku k udidlu. Zde také koni „nadiktujeme“ pozici hlavy, správně by ji měl mít na kolmici nebo lehce před. Ale do vyvazovaček se může kůň snadněji opřít než do průvleček. Koně vyvázané vyvazovačkami můžeme vidět při voltiži.