Drezurní páka

Drezurní páka se používá u plné uzdy spolu se stihlovým udidlem, nepoužívá se samostatně. Její charakteristickou vlastností je, že je nelomená. Nelomenou páku nikdy nemůžete použít jednostranně. Pokud použijete pouze jednu otěž, páka bude působit celá, ne pouze na straně, kde byla otěž použita.

Drezurní páka se tedy skládá z nelomeného udítka, spodního ramene s kroužkem, do kterého se připíná páková otěž a horního (kratšího) ramene, které taky končí kroužkem – sem se připínají lícnice. Samozřejmostí je podbradní řetízek. Podbradní řetízek je naprosto nedílnou součástí, bez něj by páka vůbec nefungovala jako páka. Udidlo by se v hubě protočilo, lícnice by se posunuly dopředu (jak moc, to by záleželo na délce horních ramen) a udidlo by se posunulo nahoru, blíže k zubům. Na podobném principu fungují udidla jako fuga nebo gag. (Akorát s tím rozdílem, že fuga a gag nemají udítko s udidlovými kroužky pevně spojené, jako by tomu bylo v případě drezurní páky bez řetízku.)

Co se týče rozměrů, vždy se udávají minimálně tři – tloušťka udítka, délka udítka, délka ramen. Tloušťka udítka se samozřejmě měří na krajích. Zde musíte zvážit, co bude vašemu koni sedět, uvědomte si, že s plnou uzdou má kůň v hubě mnohem méně místa než pouze se stihlem na jednoduché uzdečce.

Délka udítka páky musí být větší, než je délka udítka stihla. Pokud bude páka stejně dlouhá jako stihlo, na straně se budou křížit a koni to rozhodně nebude příjemné. Takže pokud kupujete 13,5 cm stihlo, kupte 14,5 cm páku. (Přesně tuto chybu jsem udělala u své první drezurní uzdy; koupila jsem obě udidla 13,5 cm :D.) Délka udítka se měří od vnitřního okraje ramene po vnitřní okraj druhého ramene.

Pak tu máme délku ramen páky. Obecně je rozšířený názor, že čím je rameno páky delší, působení páky je ostřejší. Ale není to zcela pravda. Delší ramena jsou silnější, ale kratší ostřejší. Proč? Čím delší rameno páky bude, tím delší pohyb rukou bude muset jezdec udělat, aby se udítko pootočilo. Když už ale jezdec za páku zatáhne, působení bude nakonec silnější než u kratšího ramene. U pák s krátkými spodními rameny může jezdec dělat menší pohyby a páka se může pootočit docela výrazně. Ve finále ale její působení nebude tak silné jako u páky s dlouhými rameny. Délka ramen se měří od spodního okraje udítka po jejich konec.

Ostrost páky také určuje délka horního ramene. U žádné páky na prodej, jsem údaj o délce horního ramene neviděla (mnohdy jsem ráda, když na cedulce jsou napsány alespoň ty tři předešlé parametry). Délky horních ramen nejsou u všech pák stejné, jak by se mohlo zdát. Pro jistotu jsem si přeměřila dvě páky, co jsem zrovna v době psaní tohoto článku měla doma, a jedna páka měla 4 cm a druhá 5 cm. Samozřejmě, čím je horní rameno delší, tím je páka ostřejší.

Pelham

Pelham je velmi podobný drezurní páce. Když se nad ním zamyslíte, funguje dost podobně. Jeden (celkem zásadní) rozdíl tu ale je. Pelham má u udítka ještě jeden velký kroužek. Existence tohoto kroužku nám říká, že byl stvořen pro použití dvou párů otěží. Stihlové otěže mají být připnuty do velkého kroužku, pákové do spodního kroužku na konci spodních ramen. Otěže se pak používají stejně, jako se používají u drezurní uzdy.

Pelham je sice něco jako páka a stihlo v jednom, ale je tu jeden problém. Pokud budeme jezdit na nelomeném pelhamu, nemůžeme jej použít jednostranně (platí tu to samé jako u drezurní páky) a občas prostě potřebujeme zapůsobit pouze na půlku huby. Zdánlivým řešením by mohlo být použití lomeného pelhamu, ale lomený pelham zase ne úplně dobře spolupracuje s řetízkem, který je pro pákový efekt pelhamu klíčový. Když zatáhneme za pákovou otěž lomeného pelhamu, řetízek způsobí, že se celý pelham v hubě pohne a ohne se kolem spodní čelisti a řetízek se může až prověsit. Lomené udítko se zlomí a sevře se kolem spodní čelisti. K tomuto efektu ale nemusí nutně dojít, pokud pelham používáte na přiježděného koně s lehkým přilnutím.

Pelham můžete použít se dvěma páry otěží, někdy je možné vidět používání jednoho páru otěží zapnutých pouze do spodního kroužku, velmi rozšířené (především mezi parkurovými jezdci) je použití pelhamové spojky. Pelhamová spojka je řemínek, který spojuje oba kroužky pro otěže. Jeden pár otěží se zapíná do té spojky. Pokud otěž zapnutou do spojky používáte nejprve jemně, spojka zatahá pouze za stihlový kroužek a teprve až při větším tahu spojka začne působit i na pákový kroužek.

Thiedelman

Dalším udidlem s pákovým efektem, i když ne tak výrazným jako je tomu u pelhamu nebo drezurní páky, je thiedelman. O tomto udidle se zmiňuji ráda, protože jsem na něm nějakou dobu svou kobylku jezdila a moc mi toto udidlo pomohlo. Udidlo vypadá jako déčko s lícním kroužkem (jako má například baucher), ale má i řetízek a otěže se dají zapnout do mírné páky.

Na tomto udidle se mi nejvíc líbí, jak jednoduše lze regulovat jeho ostrost. Jednak povolováním nebo utahováním řetízku, ale také dvěma různými způsoby zapínání. Déčko obsahuje dvě díry nad sebou, do kterých se dají otěže zapnout. Způsoby zapnutí otěží jsou vlastně tři, otěže se dají zapnout i do celého déčka. Nevím, jestli poslední zmíněný způsob zapínání byl původně zamýšlen, ale jednu dobu jsem jej využívala. Když jsem jezdila na jednou lomeném thiedelmanu, kobylce více vyhovovalo mít otěž zapnutou v celém kroužku než pouze v tom horním. Naopak u nelomeného thiedelmanu jezdím s otěží zapnutou v horním kroužku a kobylce to vyhovuje.

Mnoho lidí používá thiedelman s odepnutým řetízkem v domnění, že pak bude jemnější. Není to ale pravda. Thiedelman byl navržen k použití s řetízkem a bez něj používat nejde. Pokud otěže zapneme do spodní dírky (tedy do páky) a nebudeme mít řetízek, při použití otěží se udidlo pouze v hubě pootočí, vysune lícnice dopředu a zvedne se nahoru směrem ke stoličkám. Jeho účinek bude na podobném principu, jako funguje fuga nebo gag (ale stejně jako u páky bez řetízku rozdíl bude v tom, že udítko je k udidlovému kroužku připojeno napevno). Firmy jako je Sprenger vyrábějí anatomicky tvarované thielmany a pak si asi dokážete představit, k čemu tam to draze zaplacené anatomické tvarování asi je, když to použijete bez řetízku.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace