Šlachovky

Šlachovky

Podle náročnosti práce nasazujeme koni na nohy různé ochranné pomůcky, nejčastější jsou šlachovky. Šlachovky na přední nohy se nazývají kamaše, šlachovky na zadní nohy se nazývají strouhačky. Jejich účelem je chránit spěnkové klouby a šlachy. Někdy se koním dávají pouze kamaše, někdy se šlachovky dávají na všechny nohy, ale pravidem by mělo být, že by měl mít kůň chráněné minimálně ty nohy, které má nakované (pro případ, že by například nakovanou pravou přední nohou škrtl o levou přední nohu). Zápinky se vždy nachází na vnější straně a vedou směrem k ocasu. Při zapínání musíme dbát na to, aby šlachovka nebyla příliš volná a z nohy nesklouzla, ale aby zároveň nebyla moc těsná.

KamašeStrouhačky

 

 

 

 

 

 

 

Zvony

Zvony chrání kopyta, patky, korunky a spěnky. Je nutné je používat, pokud kůň stíhá (což znamená, že při pohybu zadníma nohama zasahuje do předních nohou). Vyrábí se z různých materiálů; existují gumové, neoprenové, plastové, kožené, ale i ze steciálního textilu. Gumové se obvykle přetahují přes kopyto, ostatní se většinou zapínají suchým zipem nebo řemínky.

Bandáže

Úkolem bandáží je chránit šlachy koně před mechanickým poškozením, zpevňují je a udržují v teple. Dnes vyráběné bandáže se zapínají na suchý zip a vyrábí se v nepřeberném množství barev. Vyrábějí se z několika materiálů, některé jsou vlněné, jiné fleecové. Existují (ale už jsou téměř nesehnatelné) celoelastické bandáže, pak nepružné fleecové (největší množství) a podstatně méně je kombinovaných (do poloviny fleecové, pak elastické - ty mám já osobně nejraději).

Čabraka na uši

Čabraka na uši chrání uši koně před hmyzem, někteří jezdci ji používají jako doplněk barvy (především na závody).

Gumové kroužky na udidlo

Někdy se jim neřekne jinak než „slintáky“. Jsou to vlastně gumové kroužky, které se navléknou přes udidlový kroužek na udítko a chrání koutky huby koně před skřípnutím. Téměř nutné je je používat u udidel typu Pessoa (sněhulák), zde je velká pravděpodobnost skřípnutí. U udidel typu oliva potřeba nejsou.

Gelové podložky pod sedlo

Tyto podložky pod sedlo (ať už se jedná o gelové nebo jiné tlumící dečky například s beránkem) všechny mají stejný úkol. Tlumit nárazy a případně doplnit nepadnoucí sedlo. Samozřejmě nejsou všehoschopné, veškeré nárazy neabsorbují a sedlo, které opravdu nepadne, také nevylepší. Ale malé nedostatky vylepšit umí.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace