Když už se rozhodneme svého koně dekovat, měly by se dodržovat jisté zásady, které zaručí, že dekování bude mít očekávaný efekt. Existuje spousta druhů dek, zde si ty nejčastější představíme.

Stájová deka

Stájové deky bývají vyrobeny z prodyšných, měkkých a lehkých materiálů. Jak je již z názvu patrné, jsou určeny hlavně do stáje. Nejsou nepromokavé a jsou mnohem náchylnější na poškození než deky výběhové. Pokud s ní koník půjde do výběhu, hrozí, že se vyválí v mokré trávě a deka nasákne vodu, případně se deka může roztrhnout o kámen nebo ji může roztrhat další kůň ve výběhu.
Vyrábějí se v mnoha variantách, od tenkých plátěných, přes stájové deky s lehkou flaušovou podšívkou, až po termodeky. Schopnost deky udržet teplo se uvádí v gramáži (množství výplně na m&sup2 deky). Lehké termodeky začínají na 120 g a ty nejteplejší mají gramáž i 550 g.

Výběhové deky

Jsou méně prodyšné než deky stájové, ale zato pevné a nepromokavé. Jsou mnohem odolnější než stájovky, tak se vetšinou neroztrhnou o větev nebo zubama jiného koně. Ale i to se stává. Schopnost deky udržet teplo se i zde uvádí v gramáži. Obecně výběhové termodeky nejsou tak teplé jako stájové, protože ve výběhu má kůň možnost zahřát se pohybem. Nejteplejší výběhové trmodeky mají gramáž okolo 450 g.

Odpocovací deky

Odpocovací deku by měl mít i člověk, který koně pravidelně nedekuje. Odpocky se používají k dosušení koně po práci, především v chladnějších měsících. Vhodné jsou i pro transport. Pro tyto účely je chodné koupit deku se zapínáním pod břichem, aby koni během přepravy nespadla.

Síťové deky, letní deky

 

Tyto deky jsou primárně určeny proti hmyzu a jsou vhodné především pro koně citlivé na hmyz nebo koně s exémem a letní vyrážkou. Existují i různé nástavce na krk, takže je kůň před hmyzem dokonale chráněný.
Já osobně používám síťovou deku pro transport, ideální varianta se s fleecovým pruhem na zádech.

Kurt přes deku

Pokud máte deku bez křížového zapínání pod břichem a necháváte ji na koni delší dobu, je dobré deku něčím připevnit, aby koni nespadla třeba při válení. Ideálním řešením je elastický kurt.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace