V tomto článku si s pomocí fotografií ukážeme, jak to vypadat nemá. Řeč bude o nejčastějších chybách během skákání. Dlouho jsem váhala, zda takové fotografie zveřejním, ale nakonec jsem se rozhodla, že ano.

Skok „za pohybem“

Asi nejčastější chybou je skok takzvaně „za pohybem“. Jde o to, že jezdec při odskoku zůstane vahou vzadu, za těžiště koněm. Tuto chybu můžeme vidět i u zkušených jezdců. Na malé překážce nebývá problém, pokud jezdec zůstane za pohybem, ale na vyšších překážkách je to velmi nepříjemné, jak pro jezdce, tak pro koně.

Pokud zůstanete při odskoku za těžištěm koně, nad skokem se dostanete ještě více dozadu a při doskoku vás pohyb koně hodí na krk. Nad skokem zůstanete koni viset za otěže. Kvůli tomu kůň nemůže natáhnout krk dopředu a vyklenout hřbet, proto se často stává, že kůň zadníma nohama shodí překážku.

Skok za pohybem

Skok „před pohybem“

Skok „před pohybem“ je pravý opak skoku „za pohybem“. Při této chybě je jezdec při odskoku před těžištěm koně. Při odskoku zpravidla povolí otěž, což má za následek, že se kůň při doskoku sám cukne. Zároveň vás doskok hodí na zadní rozsochu sedla, což koni také není příjemné.

Skok před pohybem

Odhad odskoku

Úkolem jezdce před skokem je, aby správně odhadl odskok a případně upravil délku cvalových skoků koně tak, aby jim na překážku vyšel krok. Odhad odskoku si každý musí natrénovat, někdo ji odhaduje snáze, někdo hůře. Koně buď můžeme pobídnout, aby krok natáhnul, nebo naopak pomocí zádrží můžeme jeho krok zkrátit. I přesto se občas stane, že odskok nevyjde podle plánu.

Odskok z blízka

Pokud se kůň dostane příliš blízko k překážce, zpravidla velmi vyklene hřbet, aby překážku neshodil. Skok není plynulý a bývá nepohodlný. V parkuru při takovémto odskoku ztratíte mnoho času. Pokud jste nestihli upravit délku kroku (nebo ji upravili špatně) a musíte odskakovat zblízka, důležité je se před odskokem nepředklánět. Zároveň musíte koni dát vědět, že opravdu nechcete odskočit o cvalový skok dříve, pokud by kůň odskočil a vy byste na to nebyli připraveni, zůstanete za pohybem.

Odskok z blízka

Odskok z dálky

Odskok z dálky je opakem odskoku zblízka. Do odskoku zdálky dá kůň velké množství energie, která vás občas může hodit lehce za pohyb koně. Pokud vám nevychází odskok a rozhodujete se, jestli odskakovat z blízka nebo z dálky, obecně je lepší odskočit z dálky (ale vždy záleží na konkrétním koni). Skok je plynulejší a v parkuru neztratíte drahocenné sekundy. Odskok z dálky je pro koně velmi náročný, obzvlášť pokud se jedná o vyšší překážku. Proto se může stát, pokud budete koně často nutit k odskokům zdálky, ztratí chuť skákat. Proto je nejlepší dobře odhadovat odskoky :o)

Odskok z dálky

Povolená otěž při odskoku

Další častou chybou je povolování otěže při odskoku. Při odskoku čekejte na koně, až vám sám pohybem hlavy naznačí, že máte ruku dát dopředu. Zároveň ale koně nesmíte nad skokem za otěž tahat. Tlak na obou otěžích nad skokem by měl být stejný jako tlak před překážkou nebo za ní. A to platí i u odskoku. Pokud otěž povolíte (často je to spojeno s předkloněním se před odskokem), koni rozhodíte rovnováhu, nad skokem se otěž napne a kůň se o ni cukne.

Odskok z dálky

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace