Klus je základní dvoudobý chod, slyšíme tedy 2 údery kopyt. V klusu kůň vždy vykračuje diagonálníma nohama naráz, tedy LZ+PP, PZ+LP. V klusu buď můžeme sedět v plném sedu nebo vysedávat.

Klus

Vysedávání

Při vysedávání se jezdec zvedá ze sedla vždy, když se vnitřní zadní a vnější přední noha odráží ze země. Samotné zvedání si nejprve natrénujte v kroku. Chytněte se koleny a zvedněte zadek nad sedlo podobně jako u stehenního sedu. V klusu se budete zvedat ze sedla vždy pouze na jednu dobu. Chce to trochu cviku, ale brzy to pochopíte a techniku vysedávání si osvojíte.

Vysedávání v klusu

Na jízdárně se vysedává na vnější nohu. Ale jak to poznám? Ze začátku se můžete podívat na plece koně. Také si to zkuste nejprve v kroku. Vidíte, jak jde nejprve jedna a následně druhá plec dopředu? V klusu se budete zvedat vždy, když vnější plec půjde dopředu.

Pokud naklušete a začnete vysedávat na špatnou nohu (tedy na vnitřní), musíte přesednout. To provedete tak, že se na dvě doby posadíte do sedla a následně začnete znovu vysedávat. Také to chce trochu cviku, ale nebojte, naučíte se to rychle.

Pracovní sed

V klusu tedy můžete buď vysedávat nebo sedět v plném (pracovním) sedu. Více o typech sedů ve článku Typy sedů. Pracovní sed v klusu potřebuje trochu více tréninku než vysedávání. Na první pohled to může vypadat, že pracovní sed bude jednodušší než vysedávání, ale není tomu tak úplně. V pracovním sedu musíte být perfektně uvolnění, jinak to s vámi bude na hřbetě koně házet a nebude to příjemné ani koni. Pomoci může ježdění v plném sedu bez třmenů.

Pobídka do klusu

Pokud chcete naklusat, stiskněte obě holeně na zadním okraji podbřišníku. Mezi časté chyby patří povolování otěží - ruku nesmíte posunout směrem dopředu, ale zároveň ani ji netahat na sebe. Ruka musí jít s pohybem hlavy koně. Při pobízení se nesmí změnit poloha kolen, stehen ani pat. Také si hlídejte špičky, aby byly u koně. Kůň se nepobízí dloubáním patami ani kopáním. Oba způsoby by vedly ke ztupení koně.

Přechod do kroku

Při přechodu do kroku nejprve stiskněte kolena a zpevněte sed a záda. Pokud kůň na tuto pomůcku nezareaguje, lehce přitáhněte otěže. Ale pouze nepatrně, jedná se o centimetry. Od pasu dolů musíte zůstat uvolnění, protože pokud ztuhnete, na hřbetě začnete drncat. Holeně zůstávají pasivně přiloženy.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace