Kavalety a bariéry

Kavaletami rozumíme břevna vyvýšená lehce nad zemí. Výška obvykle nepřesahuje 50 cm. Bariéry jsou břevna položená na zemi. Vzdálenosti mezi jednotlivými břevny závisí na chodu, ve kterém budou kavalety nebo bariéry přecházeny. Svou roli ale také hraje velikost koně, prostornost chodů a v neposlední řadě také stupeň výcviku koně i jezdce. Ale obecně by se dalo uvést, že vzdálenost pro krok je 80-100 cm, pro klus 120-150 cm a pro cval 3-3,50 metry.

Kavaletami nebo bariérami můžeme krásně zpestřit výcvikovou hodinu koni i jezdci. Do výcviku jezdce je můžeme zařadit i poměrně brzy, stačí, když jezdec zvládá ovládání koně v kroku. V této fázi jde pouze o to, aby kavaletu (popřípadě bariéru) přešel v místě, kde jsme určili – a nemusí to být nutně vždy uprostřed.

Při výcviku začínajícího jezdce je velmi důležité, aby vzdálenost mezi kavaletami byla správně naměřená a kůň byl zkušený. Jezdec by se měl soustředit pouze na vedení koně a na svůj sed.

Nejzkušenější koně a jezdci mohou kavalety přejíždět v plném sedu, nejčastěji se však využívá sed stehenní (viz Typy sedů). V klusu lze také nad kavaletami vysedávat. Pokud před kavaletami volíte jakoukoliv změnu sedu (například mimo kavalety vysedáváte, nad kavaletami sedíte ve stehenním sedu), změna musí proběhnout dostatečně včas před kavaletami, abychom koně nerozhodili. Pozor také na předčasné dosedávání zpět do sedla za kavaletami, mnoho začínajících jezdců dosedne do sedla ještě v okamžiku, kdy má kůň nad kavaletami zadní nohy.

S kavaletami se dá různě si pohrávat, mohou být na kruhu – čím je kruh menší, tím je to podstatně těžší. Nebo můžeme kombinovat jejich výšku (kombinace kavalet a bariér). Pro udržení pozornosti koně můžeme v řadě kavalet jednu vynechat nebo dát na dlouhou linii (třeba střední čáru nebo diagonálu) více kavaletových řad za sebou. Možností je opravdu mnoho.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace