Cviky v sedle jsou velice důležitou částí jezdeckého výcviku. V poslední době se již s nimi nesetkáte tolik jako v předrevoluční době, kdy první týdny jezdeckého výcviku byly věnovány pouze voltiži (tj. cvičení na koni). V této době každý jezdecký klub měl svého voltižního koně, každý se učil lonžovat a všichni chodili cvičit do tělocvičen. Nemyslím si, že bychom se k tomu měli vrátit v plné míře, ale něco z takového způsobu výcviku určitě není k zahození. Proto si myslím, že by každý adept s chutí jezdit měl alespoň část prvních hodin v sedle věnovat právě cvičení v sedle. Nemusí se nutně jednat o naskakování a seskakování ze cválajícího koně, stačí cviky i mnohem jednodušší. A co si budeme povídat, i mnohým „pokročilejším“ jezdcům by to určitě neuškodilo. Všechny cviky je nutné provádět na koni, který je klidný, nelekavý a zvyklý na doteky na různých místech.

K čemu všemu jsou cviky dobré

  • Posilují odvahu
  • Uvolňují tělo - uvolňují svaly, šlachy a zlepšují pohyblivost kloubů
  • Zlepšují koordinaci pohybů - což je velmi důležité pro tzv. nezávislý sed, kdy ruce a nohy musí být naprosto nezávislé na pohybech zbytku těla
  • Zlepšují rovnováhu
  • Zpestřují výcvikovou hodinu

Začněme nejjednoduššími.

Podrbání koně za ušima

Zvedněte nejprve jednu ruku a zkuste se natáhnout co nejvíc k hlavě koně. Když si budete jistí, zkuste se uší dotknout oběma rukama. Je potřeba, aby kůň, na kterém to zkoušíte, nebyl citlivý na doteky okolo uší.

Podrbání koně na ocasu

Zakloňte se a nejprve jednou rukou zkuste podrbat koně na ocase. Zkuste to nejprve jednou rukou, pak druhou a nakonec oběma.

Leh

Tento cvik se lépe dělá na madlech než v sedle, ale i v sedle to je možné. Zakloňte se a lehněte si zády na záď koně.

Ruka na špičku

Zkuste se pravou rukou dotknout pravé špičky, později levou rukou levé špičky a nakonec zkuste pravou rukou levé špičky a naopak.

Zášvih dopředu

Chytněte se rukama zadní rozsochy a zkuste nohy vyšvihnout nad krk koně a ťuknout jimi nad krkem koně. Dejte si pozor, abyste koně nekopli.

Zášvih dozadu

Chytněte se přední rozsochy (nebo madel), předkloňte se a zkuste ťuknout nohama nad zádí koně.

Sed před sedlem

Tento cvik je hlavně o rovnováze a umění dostat se zpět do sedla :-)

Sed za sedlem

Obdobný cvik s rozdílem, že sedíte za sedlem. Pozor, někteří koně mohou být za sedlem citliví.

Dámský sed

Přehoďte jednu nohu přes krk koně a druhou nechte volně viset podél boků koně.

Čelem vzad

Na koně si můžete sednout i obráceně, tedy čelem vzad. V této pozici můžete znovu podrbat koně za ušima nebo na ocase. Také si můžete sednout před sedlo a za sedlo, ale pozor, abyste neměli moc vysokou zadní rozsochu, pak se špatně leze zpět :-)

Kolotoč

Tento cvik má mnoho názvů – kolotoč, mlýnek... Podstatou je, že se otočíte nejprve do dámského sedu, později čelem vzad, následně ve stejném směru znovu do dámského sedu (akorát na druhé straně koně) a nakonec čelem vpřed.

Mrtvý indián

Lehněte si na břicho a podél jednoho boku koně nechte viset nohy a na druhé straně hlavu a ruce.

Svíčka

Lehněte si podobně jako při cviku indián, akorát na záda. Zkuste nechat tělo v jedné rovině.

Klek

Klekněte si na hřbet koně. Lze provádět v jakémkoliv směru.

Holubička

Klekněte si na jedno koleno a chytněte se sedla opačnou rukou. Zbylé končetiny natáhněte tak, aby byly rovnoběžně s trupem.

Stoj na koni

Stoupněte si na sedlo a narovnejte se. Koně musí ale v každém případě někdo držet.

Seskok „po skluzavce“

Seskakovat z koně můžete i jinými způsoby, než jak seskakujete normálně ve výcviku. Můžete se otočit čelem vzad, sednou si za zadní rozsochu (z vašeho pohledu před zadní rozsochu) a sjet po zádi koně dolů jako na skluzavce. Kůň ale musí být naprosto klidný.

Seskok kotoulem vzad

Lehněte se na záda jako při cviku svíčka. Chytněte se rukama bočnice sedla a nohy přehoďte přes hlavu. Nezapomeňte se včas pustit rukama!

Tak to by výčet nejčastější cviků, které lze provádět na hřbetě koně. Samozřejmě jich najdete mnohem více, na koni se dá dělat snad úplně všechno. Ale pamatujte, vždy musíte mít spolehlivého koně a na zemi pomocníka, který vám koně bude držet.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace