Při Vašem prvním uzdění byste měli uzdit hodného a spolehlivého koně o kterém víte, že nemá žádné zlozvyky a nic nevyvede. Také je dobré uzdit v uzavřeném prostoru jako je například box a ne na uvazišti před stájemi, kde Vám kůň může kamkoliv zdrhnout:) Také je dobré ho i v boxu uvázat za ohlávku, abyste ho nehonili po boxu s uzdečkou v ruce.

 


1. Nejprve se ujistěte, že je kůň na hlavě dokonale čistý. Zbylé nečistoty by mohly koně odřít. Pokud je na uzdečce martingal a je správně zapnutá, tak je podhrdelník provlíknut otěžemi, poutkem na podbřišník a nákrčníkem. Rozepněte podhrdelník, vyvlíkněte otěž, nákrčník a poutko. Nákrčník a otěže si nechte v ruce a poutko nechte volně spadnout.

 

2. Pokud uzdíte v boxu, který je zavřený nebo máte hodného koně, který Vám z boxu neuteče, sundejte mu ohlávku a nasaďte na krk otěže s nákrčníkem. Jestliže uzdíte venku, nebo se bojíte, že Vám kůň uteče, dejte mu otěže a nákrčník na krk ještě když má ohlávku. Potom rozepněte ohlávku a sundejte mu ji z hlavy. Kůň Vám nemůže zdrhnout, sice už nemá na hlavě ohlávku, ale má kolem krku otěže s nákrčníkem.

3. Zkontrolujte si, jestli nánosník nebo podhrdelník není zapnutý. Teď přichází asi ta nejtěžší část, kterou se jistě po několika kolikrát i nezdařených pokusech jistě naučíte:) Musíme zastrčit koni do huby udidlo. Někteří koně si udidlo berou automaticky bez protestů, někteří třeba jen zvednou hlavu, ale dají se přesvědčit, ale někteří zatnou zuby, zvednou hlavu a odmítají si udidlo vzít. Pokud nemáte koně, který si udidlo bere dobrovolně jako pamlsek, stačí strčit palec do koutku jeho huby a kůň sám hubu otevře. Nebojte se, že Vás kůň kousne. Tam, kam mu strkáte prsty, totiž nemá žádné zuby. Když zvíře hubu otevře, jednoduše mu zasunete udidlo do huby.

4. Teď chytněte uzdečku pravou rukou za pravou lícnici a levou rukou za levou lícnici a přetáhněte mu uzdečku za uši. Ale dejte si opravdu pozor, abyste nešťouchli koně do očí nebo mu málem neutrhli jedno ucho;) Teď si koně prohlédněte ze všech stran, jestli má uzdečku na obou stranách stejně a zapněte mu podhrdelník a nánosník. Podhrdelník se zapíná vždy tak, aby mezi hrdlem koně a podhrdelníkem bylo místo na vaši pěst. Nánosník se utahuje tak, aby se mezi nos koně a nánosník vešli vaše dva prsty.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace