Před sedláním se musíte ujistit, že je kůň pod sedlem a pod podbřišníkem dokonale čistý. Třmeny by měly být vytaženy nahoru a podbřišník přehozen přes sedlo.


1. Podsedlovou dečku položte na hřbet koně. Položte ji přibližně tak, aby zakrývala kohoutek koně. Teď si vezměte sedlo a položte ho na podsedlovku. Vytáhněte podsedlovou dečku pod přední rozsochou a urovnejte pod ní hřívu. Na urovnání hřívy si dejte opravdu záležet, protože kdyby hříva zůstala pod sedlem, mohla by koně odřít.

2. Teď urovnáme sedlo podle potřeby. Bočnice sedla by měly být těsně za lopatkami koně. Musíme si dát pozor, abychom při hledání správné polohy sedla nešli proti směru srsti. Nejlepší je při sedlání sedlo posunout až téměř na krk koně a až poté sunout dozadu tak, aby sedlo bylo za lopatkami koně.

3. Teď podbřišník, který je přehozen přes sedlo sundáme dolů. Pokud je podbřišník odepnut, tak ho k sedlu připneme pomocí zápinek. Všimněte si, že u většiny podbřišníků jsou na jedné straně gumy. Když připínáme podbřišník, tak ho vždy připínáme z pravé strany za část, která není gumová. Naopak dotahujeme z levé strany, kde gumy již jsou. Pokud na podbřišníku gumy nejsou ani na jedné straně, tak je jedno z jaké strany ho připneme.

 

4. Pokud podbřišník máme již sundán dolů, přejdeme zpět na levou stranu a pokud máte na uzdečce i martingal, tak podbřišník provlékneme poutkem od martingalu a provlékneme poutkem na podsedlovce a zapneme pomocí zápinek. Musíme si dát pozor, aby poutko od martingalu bylo přesně uprostřed mezi nohama koně.

5. Pokud při zapínání podbřišníku se shrnula dečka, tak ji urovnáme. Před nasednutím si dáme třmeny dolů a nezapomeneme dotáhnout. Podbřišník by měl být utažen tak, abyste mohli mezi podbřišník a břicho koně strčit dlaň. Vzdálenost mezi podbřišníkem a přední nohou koně by měla být na jedu Vaši pěst.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace