Nasazování ohlávky

Vždy, když se přibližujete ke koni, měli byste ho na sebe upozornit. Nikdy se ke koni nepřibližujte zezadu. Kůň si Vás nemusí všimnout a mohl by se vás leknout. Nejlepší je ke koni přijít zepředu nebo z boku. Je dobré na koně mluvit, aby si vás všiml. Když otevíráte dveře boxu, je také dobré koníkovi říct například „Ahój!“, aby se Vás nelekl.

Chytání koně na pastvině je vždy těžší než v boxu. Na pastvině je dobré, když přijdete ke koni přehodit mu vodítko okolo krku, aby od vás nemohl odejít. Když se učíte nasazovat ohlávku, musí kůň vždy stát v klidu a musí být trpělivý.

  1. Pokud jste na pastvině, přehoďte koni okolo krku vodítko, aby vám nemohl utéct. Zkontrolujte si, jestli ohlávka není zapnutá.
  2. Poté se postavte vedle levé plece koně, čelem k hlavě koně a pravou rukou chytněte pravou lícnici ohlávky a levou rukou levou lícnici.
  3. Potom nánosník nasaďte na nos koně a opatrně přetáhněte nátylník za uši. Zapněte ohlávku a zkontrolujte, jestli je z obou stran na správném místě.

Vodění

Nasaďte koni ohlávku. Postavte se na jeho levou stranu. Když se budete chtít rozejít, mírně koně zatahejte za vodítko směrem dopředu a vykročte. Koně byste nikdy neměli tahat za sebou. Kůň musí jít vedle vás. Vodítko držte pravou rukou přibližně 10 cm pod karabinou. Nikdy nedržte vodítko při vodění za karabinu, protože by se vám mohla jednoduše rozepnout. Volný konec vodítka držte v levé ruce. Při zastavování zatahejte za vodítko směrem dozadu a zastavte. Jakmile kůň zastaví, tlak přerušte, jinak by kůň mohl začít couvat.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace