Tak, koníka máme již vybraného, ale co vše zařídit, než si ho odvezeme?

Ustájení

Nutností je, mít dopředu domluvené ustájení. Stáj si začněte vybírat, už když vybíráte koně. Stáj si vyberte s velkou pečlivostí, zjistěte si, jestli režim stáje odpovídá režimu, jak byste svého koně chtěli chovat, kdy a na jak dlouho chodí koně do výběhu, jestli chodí pohromadě nebo každý zvlášť a podobně. Dalším důležitým aspektem je chování lidí ve stáji. Je velmi důležité, abyste si rozuměli s majitelem stáje, stájníkem i ostatními majiteli koní. Tento aspekt bývá často podceňovaný, ale vaše nervozita z majitele stáje se velmi rychle přenese i na chování koně.
Při vybírání ustájení se nebojte ptát, alespoň tak zjistíte, jak se dotyčný chová, jestli vám to tam bude vyhovovat. Při prohlídce ustájení se nezapomeňte zeptat, jestli je krmení v ceně, popřípadě jaké krmení je zde k dispozici. Případně byste museli si krmení kupovat sami.
Všímejte si takových věcí, jako jestli nejsou koně hubení, zda mají vykydáno, kolik mají nastláno. Zda krmí senem nebo senáží. Jak velké a bezpečné jsou boxy a výběhy. V sedlovně by nemělo být vlhko (postroje pak začínají plesnivět), krmení by se mělo skladovat jinde než v sedlovně, ale ne ve všech stájích je tolik prostorů, aby se toto dalo zařídit.
Pokud s koníkem plánujete hlavně vyjížďky, ptejte se i na to, kam se dá ze stáje vyrazit. Určitě nechcete mít koníka ve stáji, která je od lesa vzdálená hodinu jízdy na koni…

Vybavení pro koně

Sedla, uzdečky, deky,… nic takového nekupujte, než si koníka přivezete. Sedlo musí koníkovi pasovat a bez vyzkoušení to neodhadnete. To, co byste si měli pořídit, jsou ohlávka, vodítko (i když ty téměř pokaždé dostanete i s koníkem) a transportní kamaše (pokud koně převážíte přepravníkem).
Deky, sedlo, uzdečky, kamaše a vše ostatní si kupte, až si koníka přivezete. Budete si ho moci změřit a věci pořádně vyzkoušet.

Otázky na bývalého majitele

Nezapomeňte se bývalého majitele zeptat, jaké koník dostával krmení (ideální je, aby byl koník krmený tím samým krmivem), na jaké udidlo je zvyklý, kdy byl naposledy u kováře, abyste úpravu kopyt domluvili včas (kůň se kove/strouhá každých 6 až 8 týdnů), kdy byla provedena poslední kontrola zubů (kontroly zubů každý rok až dva).
Zeptejte se také, na jaký režim byl koník zvyklý. Jestli byl většinu dne v boxe nebo chodil do výběhů či venku trávil i noc. Na předešlý režim byste měli navázat a na nový zvykat koníka pomalu.
Zda má kůň udělané krevní testy (měl by je mít, pro přepravu koní jsou nutností) nebo zda je očkovaný, se dá zjistit z průkazu.

Veterinární prohlídka

Velmi důležitá je veterinární prohlídka kupovaného koně. Zavolejte si veterináře, kterému důvěřujete a nechte si kupovaného koně prohlédnout. U dražších koní je dobré si nechat udělat i rentgen, sice si připlatíte (okolo 5 000 Kč), ale můžete objevit i skryté vady. Abyste měli ještě větší jistotu, že váš kůň bude po zdravotní stránce v pořádku, můžete se domluvit a nechat koně vyšetřit přímo na nějaké z veterinárních klinik. Je to sice nejdražší možnost, ale vyplatí se to.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace