Tento článek jsem zařadila do sekce Vlastní kůň, i když s vlastním koněm nemusí tak úplně souviset. Je určen hlavně pro jezdce, kteří se závoděním teprve začínají. Pokud jezdíte v klubu, pravděpodobně za vás všechny záležitosti vyřídí trenér. Ale pokud máte svého koně a chcete na závody vyrazit „na vlastní pěst“, budete si muset všechna potvrzení a přihlášky zařídit sami.

Závody

Veterinární předpisy

Ještě předtím než se přihlásíte, musíte mít vyřízeny všechny veterinární záležitosti. Začněme potvrzením, že váš kůň netrpí infekční anémií koní. Toto potvrzení se získává na základě rozboru krve. Veterinář odebere krev, pošle ji do laboratoře a z laboratoře vám přijde protokol s číslem. Toto číslo zapíšete do průkazu v sekci laboratorních vyšetření. Laboratorní vyšetření nesmí být starší než jeden rok.

Kromě čísla protokolu o vyšetření krve potřebujete také potvrzení o očkování proti chřipce koní. Očkovat je lepší dvakrát do roka, ale papírově vám stačí jednou ročně. Ideální je očkování vyřešit přes zimu spolu s licencemi, abyste přes sezonu mohli v klidu jezdit po závodech.

Licence

Hobby jezdci nemusí mít licenci jezdce a jejich koně nemusí mít licenci koně. Jezdci i koně ale musí být registrováni v ČJF. Pro registraci v ČJF musíte být členem jezdeckého klubu – ať již je to klub ve stáji, kde máte koně, klub vašeho trenéra nebo jakýkoliv jiný registrovaný subjekt. Veškerou komunikaci s ČJF zajišťuje takzvaný korespondent subjektu. Po registraci a zaplacení byste měli dostat přihlašovací údaje a heslo do JISu. JIS je Jezdecký informační systém, přes který následně vyřizujete přihlášky, prodlužování licencí a další záležitosti. Do veřejné části JISu se můžete podívat na adrese www.jezdectvi.org i bez registrace.

Pro účast v oficiálních závodech je nutné mít licenci jezdce i koně. Licenci jezdce získáváte na základě úspěšného složení zkoušek základního výcviku a zaplacení licence. Pro získání licence koně je nutné pouze zaplatit, kůň zkoušky skládat nemusí. Znovu veškerou komunikaci s ČJF zajišťuje korespondent subjektu, pod který jste registrován/a.

Rozpis závodů

Potom, co máte přístup do neveřejné části JISu pomocí přihlašovacího jména a hesla a máte vše zaplacené, můžete začít vybírat závody. Na adrese www.jezdectvi.org/zavody najdete seznam všech závodů konaných na území České republiky a to včetně hobby závodů. Od roku 2017, kdy běží JIS je vše mnohem jednodušší než bylo dříve, vše je na jednom místě.

U každého závodu najdete rozpis ve formátu pdf. Zde najdete všechny potřebné informace. Nejpodstatnější informace máte uvedeny již na rozkliknutém závodu, ještě než otevřete rozpis. Všimněte si hlavně, jaké soutěže jsou vypsány, do kdy musíte poslat přihlášku, kdy končí prezentace.

Přihlášení

Jakmile máte vybráno, na jaké závody pojedete, musíte se přihlásit. Uzávěrka přihlášek bývá tři dny před soutěží, po tomto datu není možné se přihlásit. Na závodech kde bývá přihlášeno hodně koní, jsou někdy počty startujících omezeny, tak je důležité si to ohlídat. Přihlašování se znovu provádí v JISu.

Prezentace

V rozpisu si zjistěte, v kolik končí prezentace. Přihlášení samo o sobě pro pořadatele závodů neznamená, že stoprocentně přijedete. Od toho je prezentace, kde svou účast potvrdíte. Prezentaci lze provést na věži rozhodčích osobně v den závodů nebo telefonicky, popřípadě mailem – záleží na pořadateli. Ohlídejte si, do kdy se musíte zaprezentovat, někdy bývá konec prezentace již den před závody.

Den závodů

Na závody přijeďte včas a nechte si ještě trošku času v rezervě. Pořád je lepší počkat, než přijet pozdě. Ideální je, když hodinu před startem vaší soutěže jste již na místě. Pak máte dostatek času na prezentaci, oblečení se do závodního oblečení a připravení koně.

Délka opracování koně před soutěží je u každého koně individuální, důležité však je, abyste koně před soutěží neunavili.

V případě parkurových závodů neprošvihněte prohlídku parkuru. Na hobby závodech často povolují prohlídku parkuru na koni, na oficiální závodech pouze někdy (hlavně u nižších soutěží).

Až dojde na vlastní soutěž, hlavně si ji užijte :-) O nic jiného přeci nejde, ne? ;-)

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace