Jak jistě všichni víme, kůň se nedorozumívá pouze zvuky, jako je řehtání nebo frkání, ale nejvíce komunikace proběhne právě řečí těla. A na tu se teď podíváme.

Řeč ušima

Uši jsou nejpohyblivější částí koňského těla. Ovládá je celkem 12 párů svalů, takže koník dokáže uši natočit všemi možnými směry. A každý směr něco konkrétního znamená a člověk, pracující s koňmi by měl poznat, co se vám váš kůň snaží říct.

Uši dopředu

Zájem o okolí. Mladý nezkušený kůň, který je poprvé na vyjížďce v přírodě, má uši nastražené dopředu téměř celou dobu. Uši dává dopředu i kůň, který se něčeho bojí. Typický výraz ustrašeného koně vypadá takto: uši dopředu, aby slyšel vše, co přijde od daného předmětu, oči vykulené, aby dobře viděl, rozšířené nozdry, aby nasál co nejvíce pachu (kůň doslova funí) a nohy připravené k útěku. Koník dá uši dopředu i když k němu přijdete například ve výběhu nebo v boxe a něčím ho zaujmete, třeba mrkví, která vám čouhá z kapsy. Když při ježdění má koník uši delší dobu dopředu, moc vás nevnímá.

Uši do strany (každé jiným směrem)

Koník poslouchá zvuky ze strany. Často jimi může i „stříhat“, což znamená, že jimi pohybuje dopředu, dozadu, jedno ucho jedním směrem, jiné jiným směrem. Když koník takto „stříhá“ je vnímavý k pomůckám jezdce.

Uši mírně vzad

Když dá koník uši mírně dozadu (nikoli přiloží ke krku), poslouchá zvuky zezadu. Jestli vás koník při jízdě dostatečně vnímá, si můžete vyzkoušet, když na koníka promluvíte. Když natočí uši směrem na vás, alespoň částečně o vás ví :D V této pozici koník uši mívá i při spánku vestoje.

Uši přiložené ke krku

Jednoznačné varování. Tento výraz znamená první upozornění před útokem. Často to můžete sledovat mezi koňmi ve stádě, kdy výše postavený jedinec odežene od krmení nebo vody slabšího jedince. Tato situace je vždy provázena „šklebením“ silnějšího jedince. Také na vyjížďce, když se se svým koníkem přiblížíte moc blízko k zadku koně jedoucího před vámi, koník před vámi se může zašklebit. Ale záleží na citlivosti koně. U citlivých koní dochází rovnou ke kopnutí doprovázeném šklebením.

 

Nohy

Zvedání nohy

Když koník zvedne nohu, často právě zadní, je to jasný signál, že koník upozorňuje, že kopne. Často to můžete vidět ve stádě nebo u koní, kteří nemají rádi psy a nějaký pes projde blízko nich. A u některých koní to můžete vidět dokonce při čištění nebo sedlání.

Zvedání nohy s vykvíknutím

Ve stádě, když se nějaký kůň příliš přiblíží k jinému koni. Často to můžeme vidět u koní, kteří se teprve seznamují. Nebo u koní, kteří se již nějakou dobu znají, ale jeden vyruší druhého třeba u vody nebo u sena.

Podupávání nohama

Jednoznačný signál k tomu, aby druhý koník se tolik nepřibližoval k dupajícímu koňovi. Při sedlání koně také často podupávají, ale zde dávají najevo, že se jim vůbec nechce pracovat.

Hrabání

Často kůň hrabe, když chce od člověka nějaký pamlsek nebo v době krmení, chce krmení. Nebo koník často hrabe, když si chce prozkoumat terén před sebou. Často když dáte koníka do nějaké ohrady a on chce ven, často za dalšíma koňma, tak také u oplocení hrabe a přemýšlí kudy ven. Koníci také často hrabu ve vodě nebo ve sněhu. A také hrabou před válením. Že se váš koník bude válet poznáte tak, že dá čumák nízko nad zem, začne čmuchat kolem a při pohybu do čím dál se zmenšujícího kruhu hrabe a hledá, co nejlepší místo na válení.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace