Trocha statistiky

Momentálně v České republice žije něco okolo 80 000 koní. Jejich stavy se však v průběhu desetiletí značně měnily. Po druhé světové válce žilo v zemi přibližně 600 000 koní. Ale postupem času nebyli v zemědělství tolik potřební, a tak se jejich stavy začaly rapidně zmenšovat. Ke konci 80. let minulého století jich zde bylo okolo 45 000. S rozdělením republiky klesl jejich počet na 20 000 a záhy na 18 000. S novým tisíciletím začal jejich počet stoupat a dnes se vyšplhal na již zmíněných 80 000.

Co se týče lidí, v zemi žije okolo 3 000 registrovaných chovatelů, 13 500 registrovaných jezdců a funkcionářů v 1 600 klubech. A k nim dalších 100 000 příznivců koní, ať už jde o neorganizované jezdce, majitele koní, veterináře, podkováře, ale také výrobce a prodejce jezdeckého vybavení a fotografy koní, sochaře, malíře a podobně.

Zbarvení koní v ČR

Zde je graf zobrazující množství daného zbarvení v ČR:


Plemena koní v ČR

Nejrozšířenějším plemenem v České republice je český teplokrevník, tvoří více jak jednu čtvrtinu. Bohužel druhou nejpočetnější skupinou hned za českým teplokrevníkem jsou meziplemenní kříženci, koně bez plemenné příslušnosti. Je to daň za velice rychle stoupající počet koní v republice.
Dalším velmi rozšířeným plemenem je anglický plnokrevník, jehož využití již není pouze pro dostihový sport. Dále je rozšířený slovenský teplokrevník, starokladrubský kůň (vraníci a bělouši), kůň Kinský, moravský teplokrevník, norik, slezský norik, českomoravský belgický kůň, hucul, hafling a velšský a shetlandský pony.
Dále se velmi začínají rozšiřovat achaltekinci, arabové, frísáci, irští cobové, KWPN, PRE, lusitano, americká plemena pro western (appaloosa, pinto, american paint horse, american quarter horse,...)

Počet hospodářství s koňmi v ČR

Organizace jezdeckého sportu a chovu koní v ČR

ČJF a FEI


Většinu odvětví jezdeckého sportu v České republice zastřešuje Česká jezdecká federace (ČJF). Tato organizace je součástí Mezinárodní jezdecké federace (FEI - Federation Equestre Internationale). FEI byla založena v roce 1921 ve spolupráci jezdeckých federací Belgie, Dánska, Francie, Itálie, Japonska, Norska, Švédska a Spojených států amerických. V současnosti je členy 132 národních jezdeckých federací.

Rok Počet členů
1921 8
1928 21
1938 31
1960 48
1970 54
1975 62
1986 81
2014 132


Dosud měla 13 různých prezidentů. Major Jhkr Karl F. Quarles van Ufford byl zvolen 2x. Součaným prezidentem je Ingmar De Vos z Belgie. FEI sídlí ve městě Laussane ve Švýcarsku, blízko Francouzských hranic.

První ospolek, který orgaizoval jezdecký sport a našem území se datuje založením Jízdního odboru Sokola Pražského v roce 1891. Česká jezdecká federace, přesněji Československý jezdecký svaz, vznikl v roce 1927 a ještě v tomto roce se připojil k FEI. Česká jezdecká federace jako taková vznikla až v roce 1993 po rozdělení Československa.

ČJF sídlí v Praze na Strahově. V současnosti je prezidentem Ing. Olga Plachá.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace