Krok

Krok

Krok je čtyřfázový chod, při kterém zřetelně slyšíme údery všech čtyř kopyt. Pro koně je tento chod fyzicky nejméně náročný, a tak kůň dokáže v kroku jít celé hodiny. Rychlost kroku se pohybuje mezi 4 - 8 km/hod. Nohosled vypadá takto: pravá zadní, pravá přední, levá zadní, levá přední (PZ, PP, LZ, LP)

Klus

Klus

Klus je dvoudobý chod, při kterém kráčejí vždy dvě diagonální nohy současně. Tedy levá zadní + pravá přední, následně pravá zadní + levá přední (LZ+PP, PZ+LP). Rychlost klusu je okolo 15 km/hod. Při klusu může člověk sedět v pracovním sedu nebo vysedávat (vysedává se na vnější nohu), případně třeba nad kavaletami sedět ve stehenním sedu.

Cval

Cval

Cval je chod třídobý, slyšíme tedy tři údery kopyt. Cval se rozlišuje na cval na pravou nohu a na levou nohu. Nacválání koník zahajuje vždy vnější zadní nohou. Nohosled levého cvalu je PZ, LZ + PP, LP. Nohosled pravého cvalu je přesně naopak, tedy LZ, PZ + LP, PP Na jízdárně by měl koník cválat na nohu vnitřní, pokud cválá na vnější, tento cvik se nazývá kontracval (objevuje se v drezurních úlohách od stupně L). Při cvalu se nevysedává (jak si mnoho začátečníků myslí :o)), ale sedí se buď v pracovním sedu nebo ve stehenním, případně v polovičním. Rychlost cvalu může dosahovat až 30 km/hod.

Trysk

Tento chod již nepatří mezi základní, jedná se totiž o rozložený cval, tedy počet fází bude čtyři. Stejně jako při cvalu, tak i při trysku je jedna noha vedoucí, což koni umožňuje držet rovnováhu v obloucích. Při dostizích dosahují koně rychlosti i 60 km/hod.

Couvání

Při couvání se nohy pohybují stejně jako v klusu, akorát opačným směrem. Couvání je ale pro koně nepřirozené a namáhavé.

Zvláštní chody

Mnoho amerických a asijských plemen má od přírody více chodů, než pouze ty základní. Zvláštní chody se vyvinuly většinou jako důsledek pohybu koně v náročném terénu, kdy se kůň přizpůsobil právě tím, že začal používat další chod. V dnešní době jsou mimochodníci velmi oceňováni a jejich zvláštní chody jsou umělé zlepšovány a předváděny na kolbištích a obdélnících. Kromě západních mimochodných plemen, jsou všechny zvláštní chody založené na mimochodu, kdy kůň vykračuje oběma stejnostrannýma nohama současně.

Mezi nejznámější mimochodná plemena patří americký klusák, který kluše zároveň oběma stejnostrannýma nohama na rozdíl od normálního klusu, kdy kůň vykračuje současně diagonálními páry končetin. Další americká mimochodná plemena jsou peruánský paso, americký jezdecký kůň (také pětichodový, kromě základních chodů ještě „pomalý krok“ a rack), tennesseeský mimochodník (hladký mimochod označovaný jako „bounce-free“ nebo missourský klusák. Také indičtí marwari a kathiawari mají další chod - rychlý a pohodlný revaal. Z evropských plemen například pětichodový islandský kůň, který má kromě základních chodů také rychlý skeid a pomalejší tölt.

Další termíny spojené s chody koně

Křižování

- kůň cválá předníma nohama na jinou nohu než zadními (př.: kůň cválal na levou nohu, pak jezdec změnil směr a koník přeskočil na pravou nohu pouze předníma nohama a zadní pořád cválají na levou nohu,...)

Kontracval

- cval na vnější nohu

Mimochod

- kůň kráčí souběžně stejnostrannými končetinami (jako žirafa)

Nákrok

- kůň dělá jednou nohou delší krok, než nohou sousední

Kohoutí krok

- vada koordinace jedné či dvou pánevních končetin (kůň při pohybu velmi vysoko a výrazně skrčí zadní nohu a následně prudce došlápne)

Stíhání

- vada mechaniky pohybu koně; kůň zadníma nohama zasáhne přední končetinu (těmto koním se dávají na ochranu předních nohou tzv. zvony)

Strouhání

- vada mechaniky pohybu koně; kůň se při pohybu dotýká jednou nohou nohy sousední (na ochranu především spěnkových kloubů se těmto koním dávají zadní šlachovky, tzv. strouhačky)

 

Kmih

- odrazová energie zadních končetin, kmih má pouze klus a cval, krok má pouze aktivitu, protože nemá fázi vznosu

Kadence

- počet kroků nebo cvalových skoků za určitou časovou jednotku

Ruch

- tempo chodu

Akce

- způsob a výška zvedání končetin (nízká, střední, vysoká)

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace