Čištění koně

Pomůcka

Typ nečistot

Popis

Kovové hřbílko
Hrubé nečistoty Určené k čištění kartáčů, ale lze použít i na velmi zabahněného koně.
Plastové (masážní) hřbílko
Hrubé nečistoty, zpocená srst Dobře odstraňuje zaschlé hrubé nečistoty, primárně určeno k rozčesávání zaschlé zpocené srsti. Lze použít i při línání.
Gumové hřbílko
Hrubé nečistoty Používá se na čištění kartáčů i na srst koně. Dobře odstraňuje chlupy při línání. Krouživými pohyby odstraňujeme zaschlé hrubé nečistoty.
Rýžový kartáč
Hrubé nečistoty

Nejuniverzálnější kartáč na čištění koně.

Kartáč na kopyta
Hrubé nečistoty Odstraňuje hrubé nečistoty zejména z kopyt.
Kartáč s dlouhými štětinami
Prach Celkem dobře odstraňuje prach.
Kartáč na hřívu
Sláma, prach Odstraňuje prach a různé nečistoty v hřívě a ocase (slámu, seno, apod.)
Měkký kartáč
Prach Vyroben z měkčích žíní, primárně určen k čištění nohou.
Kartáč na hlavu
Prach, seno, sláma Čištění koně v oblasti hlavy.
Velmi jemný kartáč
Prach Nejčastěji bývá vyroben z koňských žíní, je to asi nejlepší kartáč na odstranění prachu z koně.
Hřbílko vyčesávací
Srst Celkem efektivně odstraňuje srst při línání.
Beránková rukavice
Prach Používá se k dočištění koně, nejčastěji po aplikaci kondicionéru na srst. Odstraňuje prach
Houba
Různé Používáme na čištění očí, nozder a prostoru pod ocasem. Vždy používáme dvě různé houby, zvlášť na obličejovou část a zvlášť na oblast pod ocasem.
Hřeben na hřívu - rozčesávací
  Určen k rozčesávání hřívy a ocasu.
Hřeben na hřívu - protrhávací
  Slouží k protrhávání hřívy.
Kopytní háček
Nečistoty v kopytech Určen k čištění kopyt
Stěrka na vodu
Voda Setření vody po sprchování. Místo stěrky lze také použít natažený provázek nebo jezdecký bičík.

Postup

Při čištění by měl být kůň vždy uvázán a kolem něj by měl být vždy dostatek prostoru. Je dobré začít kopyty, abychom si špínu z kopyt nepřenášeli zpět na koně. Vezmeme si kopytní háček a postavíme se vedle přední nohy koně čelem k ocasu. Vnitřní rukou sjedeme po vnitřní straně nohy koně až ke spěnce. Někteří koně zvedají nohy automaticky, do ostatních můžeme strčit ramenem nebo poklepat na spěnku. Kopyto držíme vnitřní rukou a vnější čistíme. Dáváme pozor, aby nám kůň kopyto nevytrhl z ruky. V rohovině kopyta jsou dvě huboké rýhy do tvaru písmene V a ty bychom měli vyčistit. Háčkem vždy pohybujeme směrem od nás, aby nám bahno a hnůj nelítal do obličeje. Můžete to zkusit i obráceně a uvidíte, o čem mluvím :D Zadní nohy čistíme obdobně jako přední. Aby se nám kůň nevysmýkl, je dobré si jeho zadní nohu opřít o stehno. Kopyta vždy čistíme důkladně a co nejčastěji, protože kamínky uvízlé pod podkovou mohou způsobovat kulhání a špinavá podestýlka a bahno v rohovině zapříčiňují vznik hniloby rohového střelu.

Čištění kopyt

Od kopyt postupujeme k srsti koně. Začínáme od hlavy, abychom si prach nepřenášeli zpět na vyčištěná místa. Na hlavu se používá kartáč s jemnými chlupy, v obchodech naleznete nepřeberné množství kartáčů určených přímo k čištění hlavy, ale dle mého názoru je úplně jedno, co konkrétně použijete a jaký to má název. Hlavně, aby chlupy byly jemné a dobře odstraňovaly prach. Pokud má kůň na hlavě zaschlé bahno, můžete klidně použít gumové hřbílko. Podobným způsobem čistíme celého koně. Zaschlé bahno hřbílkem, drobnější nečistoty kartáčem.

Čištění koně

Prach je něco, co se z koně nejhůře dostává. Pro běžnou péči není důležité, abychom z koně všechem prach odstranili, ale pokud jedeme na závody, čistý kůň je nutností. Nejlépe se mi osvědčily kartáče s dlouhými chlupy. Prý ještě fungují beránkové rukavice, ale ty jsem nikdy nezkoušela (jsou pěkně drahé). Také obecně platí, že čím má kartáč jemnější chlupy, tím lépe prach odstraňuje.
Hřívu a ocas rozčesáváme pomalu a opatrně, abychom koni nevytrhali moc žíní. Dobré je také používat různé kondicionéry, žíně se pak skoro vůbec netrhají. Postupujeme opatrně odspoda, zacuchané žíně se snažíme opatrně rozmotat. U koní s hustším ocasem je dobré si ocas rozdělit na několik pramenů a ty rozčesávat odspoda zvlášť. V některých stájích se ocasy nečesají vůbec, aby se žíně nevytrhávaly.

Ve výše uvedené tabulce jsem se snažila popsat snad všechna možná udělátka, která se prodávají v jezdeckých potřebách a jsou určené k čištění koně. Samozřejmě určitě vymyslíte spoustu dalších předmětů, bez kterých byste se rozhodně obešli. Já mám pochopitelně také nakoupenou spoustu blbostí, které mám sice v krabici na čištění, ale rozhodně je nepoužívám často (možná to bude mou leností – mám je v sedlovně a jsem líná pro ně chodit, zato nejdůležitější věci mám před boxem :o)). Naprosto dostačující jsou tyto tři věci – hřbílko, kartáč a kopytní háček.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace