Kolmé skoky (kolmák)

Prověřuje skok do výšky. Skládá se z několika bidel postavených nad sebou.

Křížek

Jedná se o výškovou překážku postavenou ze dvou bidel daných do písmene X. Tato překážka je zpravidla malá a doporučuje se nezkušeným koním a jezdcům, protože v místě, kde se mají překážky skákat, tedy uprostřed, je nejnižší.

Oxer

Kůň musí skočit do výšky i do šířky. Zároveň je to jedna z nejtěžších překážek. Šířka by měla být stejná jako výška. Skládá se jakoby ze dvou stejně velkých kolmáků za sebou, které kůň překonává současně.

Křížkový oxer

Jedná se o oxer, který se složen místo z kolmáků z křížků.

Dvojbradlí

Dvojbradlí (cizím slovem doubblebar) je také výškově-šířková překážka. Je lehčí něž oxer, protože první překážka je nižší než ta zadní.

Trojbradlí

Trojbradlí (cizím slovem tripplebar) je nejlehčí typ výškově-šířkové překážky. I když z dálky působí kolikrát děsivěji než nějaký oxer, popravdě je (pokud je postavena správně) podstatně lehčí. Skládá se ze tří kolmých překážek u sebe, které postupně zvyšují svou výšku. Celková šířka by měla být stejně velká jako výška poslední části překážky (posledního kolmáku).

Zeď

Zeď bývá často strašákem na závodech. Je to vlastně překážka postavená z dřevěných kvádrů pomalovaných vzorem cihlové zdi. Kůň se jí často bojí, protože nevidí místo doskoku.

Kozí hřbet

Jedná se o výškově-šířkovou překážku složenou ze tří kolmáků u sebe z nichž prostřední je nejvyšší a krajní mají stejnou výšku. Dnes se tato překážka na závodech příliš nevyskytuje.

Vějíř

Také šířkově výšková překážka. Skládá se ze tří překážek blízko u sebe, kde šířka příkážky jako celku se k jednomu okraji zvětšuje.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace