Vše začíná přihláškou (jak se přihlásit najdete na webu ČJF). Kurz může probíhat na různých místech, záleží, kde ho vypíšou. Nejčastěji se kurzy vypisují v Hradišťku u Sadské, v Mariánských Lázních v jezdecké akademii nebo na SZeŠ Lanškroun. Já mám informace pouze z Hradišťka, protože tam jsem kurz absolvovala.

Kurz je rozdělen do bloků teorie a bloků praxe. Teorie jsou dvoudenní a probíhají o víkendech, praxe jsou třídenní a probíhají od pátku do neděle. Celkem se jednalo o osm dní teorie a šest dní praxe.

Teorie

Teorie začínaly v devět ráno a končily většinou okolo čtvrté odpoledne s hodinovou pauzou na oběd. Po každém tematickém celku byla většinou krátká pauza (cca 10 minut) – jednou dopoledne, jednou odpoledne. Čas pauzy na oběd byl přesně daný (od 12:00 do 13:00), kdežto krátké pauzy byly různě, záleželo na domluvě. Konec teorií také nebyl přesně dán, v den Velké pardubické nás pustili již ve tři, ale jindy jsme tam byli třeba do pěti. Většinou jsme ale končili okolo čtvrté hodiny odpolední.

S sebou si vezměte tužku a sešit, kam si budete psát poznámky. Záleží na vás, kolik si toho napíšete, ale já popsala skoro celý sešit formátu 440. Je dobré si poznámky psát, protože závěrečný test se skládá pouze z toho, co bylo řečeno na kurzu.

Praxe

Praxe začínaly o víkendu v osm ráno a končily většinou v pět odpoledne. Páteční program začínal obvykle okolo jedné hodiny odpoledne a končil cca v šest. V pátek bylo na programu vedení hodiny. V sobotu a v neděli se dopoledne jezdila drezura a odpoledne se skákalo. Na praxe si každý účastník musí přivézt svého koně. Pořadatel kurzu koně nezajišťuje.

Vedení hodiny

V pátek se začínalo vedením hodiny. Účastníci byli rozděleni do tří lotů. Jedna skupina vždy jezdila (na svých koních) a druhá je trénovala, třetí se pouze dívali. Poté se to prostřídalo, aby si trénování zkusili všichni. Do těchto hodin se chodilo s neopracovaným koněm, pouze lehce okrokovaným na ruce.

Na vedení hodiny si přečtěte povelovou techniku a strukturu hodiny, obojí budete nejprve probírat na teoriích.

Drezura

Drezurní hodiny byly dopoledne o víkendu. Nás bylo v kurzu hodně, tak aby se to lépe stíhalo, někteří měli drezurní hodiny již v pátek a nemuseli se svým koněm účastnit se vedení hodiny jako figuranti, pouze trénovali ze země. Drezurní lekce byly individuální, ale trvaly pouze 15 minut. Během těchto 15 minut se na první praxi jezdili jednotlivé cviky ze zkouškové drezurní úlohy, na druhé praxi se jezdila celá úloha. Na drezurní hodiny se chodilo s opracovaným koněm. Drezurní praxe byly povinné, pouze některým po absolvování prvních dvou lekcí bylo dovoleno vynechání zbylých dvou (na druhé praxi).

Parkur

Skokové hodiny probíhaly o víkendu odpoledne. V první lekci jsme se zaměřovali na gymnastiku, na druhé lekci jsme jeli zkouškový parkur snížený asi na 80 cm. Třetí lekce byla zaměřena na konkrétní překážky z parkuru (především dvojskok a trojbradlí) na výšce 100 cm (možná i o něco výše) a na poslední lekci jsme jezdili celý zkouškový parkur.

Na první tři lekce se chodilo s neopracovaným koněm, pouze vykrokovaným a lekce trvaly 45 minut. V každém lotu bylo cca osm koní. Na poslední lekci jsme měli přijít s koněm opracovaným do parkuru. Před samotným absolvováním parkuru jsme měli možnost skočit in-outy z klusu nebo jakýkoliv jiný skok kolikrát jsme chtěli. Do haly se chodilo po dvojicích. Skokové praxe nebyly povinné, záleželo pouze na účastnících, zda-li se jich chtějí účastnit.

 

Myslím, že nemá smysl probírat, co přesně bylo náplní kurzu, ale spíše bych se zaměřila na konkrétní věci.

Kůň

Na praxe musíte mít zajištěného vlastního koně. Praxe lze absolvovat i s pouze jedním koněm, nemusíte mít jednoho zvlášť na parkur a druhého na drezuru. Ale počítejte s tím, že by koník měl mít dobrou fyzičku, protože v pátek bude 45 minut klusat na vedení hodiny a o víkendu půjde dvakrát denně pod sedlo.

Ale co když máme pouze jednoho koně pro dva účastníky? I tuto otázku jsem řešila. Na všechny části (parkur, drezuru i vedení hodiny) jsem měla svého koně, ale zároveň jsem ho ještě půjčovala kamarádce na parkur. I to se dalo zvládnout. Skokové praxe nejsou povinné, proto na ně šla kamarádka. Zároveň na druhé praxi to bylo již o něco jednodušší, nemusela jsem se účastnit drezurních lekcí. Vždy ale záleží na konkrétním koni, ale myslím, že průměrně trénovaný kůň to zvládne.

Jídlo

Jídlo si zajišťujete sami. Můžete si přivézt jídlo z domova nebo si na místě objednat pizzu. Pizzu jsme většinou objednávali hromadně z jedné pizzerie v Nymburku a přivezli nám ji do areálu. Další možností je obědvat v místní restauraci. Problém je, že ji otevírají, pouze když v areálu běží nějaká další akce. Během praxí restaurace otevřená byla vždy, během teorií už to pravidlem nebylo. Během teorií i praxí si můžete dle libosti vařit čaj nebo kávu, kuchyňka byla vždy otevřena.

Ubytování

Ubytovat se můžete v penzionu přímo v areálu. Je na vás, jestli bude pro vás výhodnější jezdit domů, nebo v Hradišťku spát. Já jsem během teorií jezdila domů, ale na praxe pro mě bylo jednodušší zůstávat v Hradišťku.

Ustájení

Koně si můžete ustájit ve zdejších venkovních boxech. V ceně ustájení je seno a sláma, koně si kydáte i krmíte sami. Možnost výběhu není. Když odjíždíte, musíte box vykydat a vyčistit do čista. Tedy slámu vyházet před box a box zamést. Poté je vám vrácena záloha na box (100 Kč).

Psi

Pejska si s sebou můžete na teorie i praxe klidně vzít. Na teoriích nebyl problém, aby pejsek ležel pod stolem a na praxích to bylo úplně jedno. Psi mohou i do místní restaurace a mohou i do penzionu. Akorát za ubytování psa se v penzionu platil příplatek.

Absence

Oficiálně povolená absence na teorii je 20%, což odpovídá jednomu víkendu. Účast ale většinou nikdo nekontroloval. Pokud se nebudete moci některé části zúčastnit, domluvte se s vedoucím kurzu.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace